V každom prípade ale podľa neho zvolenie operačnej prestávky v momente, keď nasadené jednotky začínajú získavať taktickú iniciatívu, hoci malú, je proti všetkým zásadám a princípom operačného umenia. "Operačné postupy a doktríny rôznych armád napospol zvažujú úlohu operačných prestávok do istej miery podrobne. Bežne sa plánujú operačné pauzy, aby sa obnovila bojová sila alebo zvýšila výdrž a sily pre ďalšiu fázu, avšak nesmie v žiadnom prípade spôsobiť stratu taktickej a už vôbec nie strategickej iniciatívy," upozornil Petráš.
Preto sa podľa neho operačné prestávky uskutočňujú tak, aby bol aj naďalej vyvíjaný nepretržitý tlak na protivníka prostredníctvom útočných akcií manévrovacími jednotkami. To však podľa Petráša nie je prípad ruského prístupu na Ukrajine.
"Aj bývalá sovietska vojenská teória aplikovala operačné prestávky podobným spôsobom, pričom ich považovala niekedy za nevyhnutné, ale vždy za nebezpečné. Ak teda Vladimir Putin aj naďalej tvrdí, že je pripravený vystupňovať operačné úsilie, kým Rusko nedosiahne svoje ciele, potom akt operačnej prestávky tomu nezodpovedá a aj naďalej v ruských vojenských ambíciách pretrváva značná vágnosť," uviedol Petráš.