TASR údaj potvrdili aj z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s apelom na občanov, aby si pred vycestovaním uzatvorili komerčné cestovné poistenie, nepodceňovali horúce, dusné grécke počasie a silu mora.
"Je to vyšší priemer ako spred pandemickej celej letnej sezóny," spresnila konzulka. Vyzvala na dodržiavanie bezpečnosti v súvislosti s utopenými Slovákmi. Zároveň pripomenula všetkým, ktorí cestujú do teplých krajín, aby udržiavali pitný režim, chránili sa pred slnkom a nepodceňovali svoj zdravotný stav a plavecké schopnosti.
Pozor si podľa nej treba dať aj na nežiadúci druh fialových medúz, o ktorom veľvyslanectvo informovalo na sociálnej sieti. Upozornilo, že medúzy sú pomerne malé s dlhými chápadlami, dokážu preto bodnúť zo vzdialenosti dvoch metrov. "Táto situácia sa nelepší, ale ani nezhoršuje. Je to celogrécky problém, medúzy sú prakticky všade," doplnila Prosňanská, podľa ktorej si tento druh vyžaduje špeciálny postup po popálení.
Slovenské veľvyslanectvo v Grécku odporúča na základe rád odborníkov mať krém na ošetrenie bodnutia, ktorý je možné kúpiť v bežných miestnych obchodoch. "Ak krém nemáte, bodnutia sa dajú ošetriť aj domácou pastou, ktorú jednoducho pripravíte zmiešaním rovnakého podielu sódy bikarbóny a morskej vody," spresnilo.