Macedónsky parlament v sobotu schválil návrh sprostredkovaný Francúzskom, ktorý odstraňuje námietky Bulharska voči vstupu Severného Macedónska do EÚ.
"Bola to historická príležitosť," napísala na Twitteri von der Leyenová, ktorá tejto balkánskej krajine k výsledku hlasovania zablahoželala. "Je to veľký krok smerom k európskej budúcnosti. Vašej budúcnosti," dodala.
"Dnešné hlasovanie v severomacedónskom parlamente otvára cestu k uskutočneniu medzivládnej konferencie so Severným Macedónskom na budúci týždeň," napísal na Twitteri Michel. Označil to za rozhodujúci kroj pre Severné Macedónsko i EÚ.
Severné Macedónsko sa schválením predmetného návrhu zaviazalo zmeniť ústavu s cieľom uznať bulharskú menšinu. Návrh nevyžaduje, aby Bulharsko uznalo macedónsky jazyk, pripomína agentúra Reuters. Ďalšie výhrady majú spolu prerokovať predstavitelia oboch týchto krajín.
Bulharský parlament v júni schválil zrušenie veta na začatie prístupových rokovaní Európskej únie so Severným Macedónskom, pripomína Reuters. To vyvolalo v krajine protesty a prispelo k pády vlády premiéra Kirila Petkova.
Severné Macedónsko je kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ už 17 rokov. Pred tým, ako svoje námietky voči Skopje vznieslo Bulharsko, urovnalo Skopje desaťročia trvajúci spor s ďalším susedom a členom EÚ - Gréckom.
Spor s Aténami sa vyriešil pridaním slova "Severný" k predchádzajúcemu názvu "Macedónsko". Pôvodný názov Grécku prekážal, pretože implikoval nároky na územie, históriu a kultúrne dedičstvo.