Patrí sem aj vrabec, ktorý svojimi šarvátkami a zlodejskými kúskami vedel urobiť poriadny rozruch, kdekoľvek sa vyskytol. Čoraz zriedkavejšie tiež vidieť početné kŕdle sýkoriek či lastovičiek. Takisto ubúda škorcov, hoci sa to nezdá, lebo lietajú vo veľkých kŕdľoch. Na jar býval všade počuť spev škovránka, teraz je to už vzácnosť.
„Intenzívne hospodárstvo, likvidovanie lúk, mokradí, pasienkov i krovín spôsobuje, že niektoré druhy vtákov, ktoré boli dlhé desaťročia súčasťou života ľudí nielen na vidieku, ale aj v mestskom prostredí, pomaly miznú. Dôvodom je strata miest na hniezdenie, ale aj menej potravy,“ hovorí prírodovedec Miroslav Saniga. „Vtáčí spev okolo nás sa stráca, a to nie je dobré. Počet ľudí, ktorí navštevujú psychológov či psychiatrov narastá, a pritom aj tie vtáčiky a ich spev a celá príroda sú výbornými lekármi,“ dodáva Saniga.
Žije v poľnohospodárskej krajine pri ľudských sídlach, v hospodárskych dvoroch a sadoch, ale aj v mestách a sídliskách. Obľubuje husté stromy, najmä ovocné a bútľavé. Zimuje na Slovensku.
Najväčšia a najrozšírenejšia sýkorka. Prirodzené hniezdenie je v dutinách stromov, často obýva búdky, ale je veľmi prispôsobivá a môžeme ju nájsť v hromadách dreva, kovových trúbkach, dutinách múrov či v starých hniezdach. Zimuje na Slovensku.