Hroch je obľúbeným zvieraťom nielen medzi deťmi. Napriek tomu, že vyzerá neobratne, opak je pravdou. Patrí medzi tri najväčšie suchozemské cicavce a jeho domovinou je subsaharská Afrika. Žiaľ, zásahmi človeka sa jeho prirodzené prostredie neustále zmenšuje.
Leňoch v mokrom živle
Svoje dni trávi hroch ponorený vo vode, aby sa schladil pred páliacim africkým slnkom. Tomuto pohodlnému životu je vynikajúco uspôsobený. Oči, nos aj uši má umiestnené na vrchu hlavy, aby mohol byť čo najviac ponorený. Ak sa však chce ukryť pod vodou, vydrží zadržať dych až na päť minút, pričom uši i nozdry dokáže zatvoriť.
Hrochy sa na rozdiel od človeka nedokážu ochladiť potením, preto pre nich matka príroda vymyslela iný spôsob. Počas dňa ich ochladzuje voda. Aby sa nespálili a ich jemná pokožka nevyschla, produkujte ich koža červenkastú olejovitú tekutinu, ktorá im slúži podobne ako opaľovací krém človeku.
Keď však slniečko zájde za obzor, hrochy vyrazia za svojím pestrým nočným životom. Vynoria sa z vody a svojimi obľúbenými cestičkami vyrazia za potravou na súš. Keďže samec hrocha môže vážiť až úctyhodných 3 200 kilogramov, musí si každú noc poriadne naplniť žalúdok. Ako bylinožravec sa pasie celé hodiny, aby zjedol 35 kilogramov trávy, ktorá mu chutí zo všetkého najviac. Počas dňa si však dopraje aj z vodných rastlín a občas dokonca jedáva aj mäso.