Reklama

V dome aristokratov pod Urpínom môžete cestovať v čase: Takto bývala šľachta pred 600 rokmi!

V dome aristokratov pod Urpínom môžete cestovať v čase: Takto bývala šľachta pred 600 rokmi!

Zdroj: Denisa Selmi

Reklama

Viac ako 2 000 zbierkových predmetov, dobových dokumentov, interaktívnych hračiek a moderných vizuálnych prvkov obsahuje novootvorená stála expozícia Tranzithistory v Thurzovom dome v Banskej Bystrici. Nachádza sa v 11 miestnostiach na dvoch podlažiach a návštevníkom prináša originálne prvky z domu týchto aristokratov zo 14. storočia.

Nová stála expozícia Tranzithistory, umiestnená v unikátnych priestoroch Thurzovho domu, vizuálne príťažlivou formou prevedie záujemcov históriou v jej originálnej aj inovatívnej podobe. Banskobystrický samosprávny kraj do nej investoval viac ako pol milióna eur, spolu s rekonštrukčnými prácami presiahli investície župy do Thurzovho domu 1,5 milióna eur.

Expozícia sa nachádza na dvoch podlažiach v jedenástich kompletne vynovených miestnostiach, z ktorých každá poskytuje iný atraktívny zážitok. „Nová expozícia nás posúva od lokálneho k regionálnemu priestoru a venuje aj priestor myšlienke obchodu a obchodných ciest, ktoré boli pre náš región nesmierne dôležité,“ povedal župan Ján Lunter.

Interaktívna výstava

V rámci expozície Tranzithistory sa tak návštevníci vydajú napríklad na Cesty prospektorov, kde si v špeciálnych, na mieru vyrobených vitrínach pozrú minerály a nerasty, polovýrobky a hotové výrobky z nich. Na Riečnych cestách spoznajú životy drevorubačov, uhliarov a pltníkov pôsobiacich v regióne, ale ocitnú sa tiež v dámskom šatníku a pánskom salóniku s prekrásnym historickým nábytkom a porcelánom v expozičnej miestnosti Cesty k mestu.

Veľkým lákadlom bude dozaista aj Otvorený depozitár, ktorý odkrýva tajomný svet múzea za zavretými dverami, ku ktorým bežný návštevník nemá prístup. „Expozícia zahŕňa moderné prvky, využíva interaktívnosť a technológie. Aj pri zmodernizovaní múzea však na prvé miesto jednoznačne kladieme hodnotu, význam a potenciál zbierkových predmetov, ktorých máme vyše 190-tisíc,“ povedal riaditeľ Stredoslovenského múzea M. Pecník.

Súvisiace