V júli potom extrémne vysoké teploty registrovalo Poľsko a ďalšie časti východnej Európy. Teraz teploty v celej Európe opäť stúpajú a od Španielska až po Britské ostrovy dosahujú rekordné hodnoty a šíria sa ďalej na východ. V mnohých krajinách zúria lesné požiare a veľkú časť kontinentu sužuje dlhotrvajúce sucho.
Vedci pre New York Times potvrdili, že pretrvávajúce extrémne horúčavy už tento rok zodpovedajú určitému trendu. Vlny horúčav v Európe podľa nich pribúdajú na intenzite rýchlejšie ako takmer v ktorejkoľvek inej časti planéty, vrátane západnej časti Spojených štátov.
Globálne otepľovanie zohráva úlohu, rovnako ako v prípade vĺn horúčav po celom svete, pretože teploty sú v priemere asi o 1,1 stupňa Celzia vyššie ako na konci 19. storočia. Žiadne dve vlny horúčav nie sú úplne rovnaké. Súčasné spaľujúce teploty, ktoré v pondelok zasiahli Anglicko a Wales, boli čiastočne spôsobené oblasťou nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších hladinách, ktorá sa už niekoľko dní zdržiava pri pobreží Portugalska.
Oblasti nízkeho tlaku majú tendenciu priťahovať vzduch smerom k sebe. V tomto prípade zóna nízkeho tlaku neustále priťahuje vzduch zo severnej Afriky smerom k sebe a do Európy. "Pumpuje horúci vzduch na sever," povedal Kai Kornhuber, výskumný pracovník zo zemského laboratória Lamonta-Dohertyho, ktoré je súčasťou Kolumbijskej univerzity.
Kornhuber sa podieľal na štúdii, ktorá zistila, že vĺn horúčav v Európe v posledných štyridsiatich rokoch pribudlo. Výskumníci zistili, že k mnohým vlnám horúčav v Európe dochádza v čase, keď sa tryskové prúdenie dočasne rozdelí na dve časti a medzi oboma vetvami zostane oblasť slabých vetrov a vysokého tlaku vzduchu, ktorá je priaznivá pre hromadenie extrémnych horúčavy.