Vyhlásil to predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO), ktorý chce na jeseň s kolegami predložiť poslanecký návrh upravujúci odmeny pre oznamovateľov korupcie. Tvrdí, že odmena má riešiť ich zabezpečenie, ak by ich chceli "vyštvať" zo zamestnania.
"Vidíme, že ochrana sama o sebe nemotivuje oznamovateľov, aby oznamovali korupciu," povedal Vetrák na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že na Slovensku máme žalostný stav oznamovania korupcie. Ľudia nechcú podľa neho riskovať stratu zamestnania. Vetrák povedal, že aj na túto oblasť poukazuje Európska komisia (EK).
Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti Zuzana Dlugošová má podľa Vetráka iný názor a primárne sa chce venovať ochrane. "Pri oznamovateľoch korupcie nestačí iba ich ochrana, preto sme do programového vyhlásenia vlády presadili, že netreba len ochraňovať, ale treba odmeňovať," dodal Vetrák. Odmena by mohla tvoriť podiel zo sumy, ktorú oznamovateľ pre štát zachráni.
Program vlády hovorí o návrhu zaviesť pravidlo, že v prípade, ak priamy aktér usvedčí toho, kto dáva alebo berie úplatok, súčasťou rozhodnutia súdu by bola finančná kompenzácia pre nahlasovateľa vo výške 50 percent z výšky úplatku. Zaplatiť ju má podľa návrhu vládneho dokumentu iniciátor korupcie. Vetrák pripomenul, že kým prejde celý proces a štát vymôže určitú sumu, treba dať oznamovateľovi benefit aj skôr.