Meteorológovia na londýnskom letisku Heathrow namerali 40,2 stupňa, informovala agentúra Reuters. Doterajšie maximum 38,7 stupňa Briti zaregistrovali v roku 2019.
Britský meteorologický úrad Met Office na Twitteri uviedol, že teplota bude cez deň ešte stúpať. Pre vysoké teploty sa v krajine v pondelok aj v utorok zastavila železničná doprava, niektoré školy zrušili výučbu a svoju činnosť obmedzujú aj štátne inštitúcie či múzeá.
Britský najvyšší súd museli uzavrieť pre návštevníkov po tom, ako bol pre problémy s klimatizáciou nútený presunúť pojednávanie na internet. Britské múzeum plánuje zatvoriť skôr. Mnoho verejných budov vrátane nemocníc nemá klimatizáciu, čo je odrazom toho, aké nezvyčajné je podobne extrémne horúco v krajine známe skôr dažďom a miernymi teplotami, poznamenala agentúra AP.
V Británii, ktorá má v extrémnych horúčavách alebo pri snehovej kalamite ťažkosti s udržaním kľúčových dopravných služieb, úrady vyhlásili najvyššiu výstrahu. Meteorológovia už skôr predpovedali, že tri roky starý teplotný rekord padne.
Minister dopravy Grant Shapps uviedol, že potrvá mnoho rokov, kým Británia plne zmodernizuje svoju infraštruktúru tak, aby dokázala odolať vyšším teplotám. "Zaznamenali sme značné narušenie cestovania," povedal stanici BBC. "Dnes pravdepodobne zažijeme najteplejší deň, aký kedy bol vo Veľkej Británii. Infraštruktúra, ktorej veľká časť bola vybudovaná vo viktoriánskej dobe, jednoducho nebola na takéto teploty stavaná," uviedol ráno Shapps.