Vláda sa s účinnými opatreniami, ktoré by mali občanom pomôcť prekonať túto situáciu, neponáhľa, a tak máme všetci pocit, že je to len na nás. Zrejme jediným riešením je zarábať viac peňazí. Ako reagujú zamestnávatelia? Nový Čas sa opýtal rôznych firiem, či pomáhajú svojim zamestnancom zvládnuť veľké zdražovanie plošným zvýšením platov.
Ceny stúpajú ešte stále a očividne aj naďalej budú. „Inflácia by sa už mohla priblížiť k svojmu vrcholu, hoci jemné zrýchlenie počas najbližších mesiacov sa ešte úplne vylúčiť nedá,“ myslí si Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank s tým, že vrchol sa očakáva nateraz v júli. Ak začnú klesať ceny, tak len veľmi pozvoľna. Akoby to nestačilo, na Slovensku máme najnižšiu priemernú mzdu zo všetkých krajín V4.
Kým v Česku je priemerná mzda 1 533 eur, v Maďarsku 1 369 eur a v Poľsku 1 301 eur, Slovák zarobí v priemere 1 185 eur. Keď sa pozrieme na priemerný rast miezd, u nás to bolo 6 %, opäť najmenej spomedzi krajín V4. Inflácia je na 22-ročnom maxime a máme výrazne vyššie náklady na život, než napríklad pred rokom.
Tieto rozdiely však často nedosahujú naše platy. Štátni zamestnanci sú zvyknutí, že sa im plat valorizuje každý rok, no ani zďaleka nie dostatočne. V súkromnej sfére majú niektorí šťastie, že si ich vedenie uvedomuje vážnosť situácie, niektorí ani nie. Ktoré firmy pomáhajú zdolať extrémne nárasty cien formou zvýšenia platu?