Bežné tabletky tíšiace bolesť, ako je napr. paracetamol, dokážu v priebehu krátkeho času spraviť skutočné divy a človek sa po ich užití cíti zrazu oveľa lepšie. To však platí len vtedy, ak po takýchto liekoch siahnete len príležitostne. Ak sa z toho stáva pomaly každodenná rutina, koledujete si o poriadny problém!
Viaceré štúdie naznačujú, že užívanie týchto tabletiek vám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Praktická lekárka Sarah Jarvisová uviedla, že riziká spojené s ibuprofénom sú „veľmi dobre zdokumentované“. „Pre väčšinu ľudí je užívanie štandardnej dávky v krátkodobom horizonte spojené s nízkym rizikom vedľajších účinkov. Do problémov sa dostávame vtedy, ak niekto užíva vysokú dávku alebo dlhodobo (týždne alebo mesiace), ale najmä oboje spolu," uviedla lekárka pre The Sun.
- Tinitus (hučanie/pískanie v ušiach)
Tinitus je lekársky termín pre označenie vnímania hluku buď v jednom uchu, v oboch ušiach, prípadne v hlave, pričom neexistuje žiadny zodpovedajúci vonkajší zvuk, ktorý by daný vnem spôsoboval. Voľne predajné lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, paracetamol a aspirín, boli ešte pred časom spájané s o 20 percent vyšším rizikom vzniku tinitu.
Štúdia Brigham and Women’s Hospital v Bostone v USA zistila, že ich časté používanie môže zvýšiť riziko tohto ochorenia. „Aj keď sú lieky proti bolesti bežne dostupné bez lekárskeho predpisu, stále sú to lieky a existujú potenciálne vedľajšie účinky. Jednoznačne majú výhody pri krátkodobom používaní,“ uviedla lekárka Sharon Curhan a dodala, že časté dlhodobé používanie takýchto liekov však môže zvýšiť riziko tinitu a môže spôsobiť ďalšie nepriaznivé zdravotné účinky.