Nové experimentálne výskumy však prinášajú trochu iný obraz tohto neúnavne pracujúceho blanokrídleho hmyzu. Je tiež nadmieru inteligentný a podľa expertov z Londýna má tento druh istú formu vedomia. „Teraz máme presvedčivé dôkazy o tom, že u včiel existuje určitá úroveň vedomia, že existuje vnímanie, a že majú stavy podobné emóciám,“ tvrdí profesor senzorickej a behaviorálnej ekológie Lars Chittka z Londýnskej univerzity.
Výskumom včiel sa zaoberá už tridsať rokov a je považovaný za jedného z popredných svetových odborníkov na včelie zmysly a kogníciu. „Naša práca a práca ďalších laboratórií preukázali, že včely sú naozaj vysoko inteligentní jedinci. Vedia počítať, rozpoznávať obrazy ľudských tvárí a učia sa používať jednoduché nástroje a abstraktné pojmy,“ hovorí profesor Chittka, ktorý o včelách vydal obsiahlu publikáciu The Mind of a Bee (Myseľ včely).
Profesor Chittka je presvedčený, že včely majú emócie, môžu plánovať a predstavovať si veci a môžu sa rozpoznať ako jedinečné entity odlišné od ostatných včiel. Tieto závery vyvodzuje z experimentov vo svojom laboratóriu s robotnicami včely medonosnej.