Najviac prípadov zaznamenali v Prešovskom kraji, kde pomohli 23 osobám. Naopak, najmenej výjazdov zaznamenali v Trnavskom kraji, a to sedem. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.
Na druhom mieste v počte výjazdov pre kolapsy bol Košický kraj (14), ďalej Trenčiansky (13), Bratislavský a Žilinský (oba 12), nasleduje Banskobystrický (11) a Nitriansky kraj (8).
Medzi ošetrenými bolo 47 mužov, 48 žien a päť detí. Najstaršou pacientkou bola 93-ročná žena, najmladším pacientom bolo 12-ročné dievča. Väčšina pacientov (57) bola podľa Krčovej po ošetrení transportovaná do nemocnice.
Kolaps z tepla vzniká podľa Krčovej pri prehriatí organizmu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať nevoľnosť až zvracanie, a tiež krátkodobá porucha vedomia.
"Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici. Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie," upozorňuje Krčová.
K základnej prvej pomoci pri kolapse patrí podľa hovorkyne preniesť pacienta do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. "Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch," priblížila. Ak sa stav nezlepšuje, alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155.