TASR správu prevzala z agentúry AFP. Valneva podpísala vlani dohodu s EK o dodávke 60 miliónov dávok očkovacej látky v rokoch 2022 a 2023. EK však v máji oznámila, že má v úmysle odstúpiť od pôvodnej zmluvy vzhľadom na vysokú kapacitu globálnej výroby vakcín.
V stredu eurokomisia odsúhlasila, aby členské štáty EÚ kúpili len 1,25 milióna dávok tejto vakcíny určenej pre ľudí vo veku od 18 až 50 rokov. Nechala pritom otvorenú možnosť, že by sa do konca tohto roku mohol zakúpiť ešte taký istý počet dávok, píše agentúra Reuters.
V reakcii na rozhodnutie EK spoločnosť Valneva pozastavila ďalšiu výrobu svojej očkovacej látky. V najbližších týždňoch sa bude snažiť získať nové objednávky a následne prijme rozhodnutie o budúcnosti výrobného programu svojej vakcíny, ktorá bola schválená na použitie v EÚ len v júni tohto roku, po opakovaných odkladoch.
Očkovacie látky od firmy Valneva dostane v priebehu augusta a septembra päť krajín EÚ - Rakúsko, Bulharsko, Dánsko, Fínsko a Nemecko, avšak nie Francúzsko. "Tomuto rozhodnutiu nerozumieme. O to viac, že vo Francúzsku nie sú zaočkované štyri milióny ľudí," povedal generálny riaditeľ Valnevy Franck Grimaud. Podľa vedenia firmy masívne zníženie objednávky neodráža skutočnosť, že mnohí občania EÚ majú stále záujem o očkovanie voči covidu.Pôvodná zmluva medzi EK a Valnevou mala poskytnúť všetkým členským štátom EÚ možnosť nakúpiť v tomto roku približne 27 miliónov dávok a v roku 2023 doobjednať 33 miliónov ďalších dávok.
Očkovacia látka od francúzskej spoločnosti Valneva funguje na tradičnej báze inaktivovaného vírusu, ktorá sa vo svete používa už 60 až 70 rokov. V EÚ ide o šiestu schválenú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 spolu s vakcínami od firiem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson a Novavax.