Nadácia Buchenwald, ktorá pamätník prevádzkuje, na Twitteri uviedla, že stromy niekto vyťal zrejme v utorok. Jej predstavitelia zverejnili aj fotografie stromov odseknutých v polovici kmeňa. Konštatovali, že sú "šokovaní" z úmyselného útoku na pamiatku obetí. Vandalský čin nahlásili polícii.
Jeden z vyrúbaných stromov, ktoré boli vysadené v rámci projektu "1000 bukov", bol venovaný pamiatke detí zabitých v Buchenwalde; zvyšné pripomínali šesť väzňov tohto tábora, uviedol hovorca nadácie Rikola-Gunnar Lüttgenau. Dodal, že k poškodeniu stromov došlo aj v minulosti, keď bolo treba vymeniť niektoré sadenice. Okrem toho páchatelia už viackrát poškodili pamätné či informačné tabule a nasprejovali tam hákové kríže, píše magazín Der Spiegel.
Unpassend dazu: Nahe der Gedenkstätte sägten Unbekannte vmtl. gestern 7 Bäume ab, die an Opfer des KZ #Buchenwald erinnern (Projekt "1000 Buchen"). Einer der Bäume war den getöteten Kindern von Buchenwald gewidmet. Wir sind entsetzt über den gezielten Angriff auf das Gedenken. https://t.co/7rHYy7V2es pic.twitter.com/0aY24z7qmt
— Stiftg. Gedenkstätten Buchenwald u. Mittelbau-Dora (@Buchenwald_Dora) July 20, 2022
Vyrúbané stromy sa nachádzali na trase železnice, ktorou nacisti do Buchenwaldu zvážali ľudí z celej Európy.
Koncentračný tábor Buchenwald založili nacisti v roku 1937. Nachádzal sa len niekoľko kilometrov od mesta Weimar v spolkovej krajine Durínsko. Počas druhej svetovej vojny zomrelo v Buchenwalde a v satelitnom tábore Mittelbau-Dora viac ako 56.000 z 280.000 zadržiavaných mužov, žien a detí. Buď ich zabili nacisti, alebo podľahli chorobám, chladu či hladu. Medzi obeťami boli tisíce židov, ale aj Rómovia a Sintovia, politickí odporcovia nacistov, homosexuáli či sovietski vojnoví zajatci. Americké jednotky oslobodili Buchenwald 11. apríla 1945.