Na híringu ste hovorili, že by ste prehodnotili vysielanie zábavných programov, ako je Milujem Slovensko a Záhady tela, v piatky a soboty. Máte už vyriešené, či tieto relácie zrušíte?
- Nerád hovorím o zrušení. Hovorím o tom, aký je na to dramaturgický pohľad. Myslím si, že RTVS by nemala konkurovať súkromným vysielateľom len zábavnými formátmi. A je pravda, že ich máme vo vysielaní veľa - aj v piatok, sobotu a v nedeľu Pečie celé Slovensko, čo je odľahčený formát. Vo štvrtok zase chodili Zlaté časy a inokedy Čo ja viem. Ešte máme aj tolkšou Neskoro večer. Je mi jasné, že zábava patrí na televízne obrazovky a je ideálne, aby zábavné relácie boli v piatky a soboty.
V nedeľu by som uprednostnil, aby tam bol priestor na pôvodnú tvorbu - seriálovú alebo filmovú. Seriály ako Hniezdo, Priznanie, Mária Terézia pritom mali rovnaké čísla ako zábava. Je to síce, pochopiteľne, drahšie, ale ani tie zábavné formáty nie sú najlacnejšie. Cieľom je, aby tam boli pôvodné veci. Nemôžem povedať, že by som mal voči tým zábavným reláciám zásadné výhrady, lebo nie sú obsahovo zlé, ale záleží mi na to, aby RTVS vyrábala veci, ktoré si diváci môžu pozrieť aj o 10 - 15 rokov. Ale myslím si, že napríklad Čo ja viem alebo Pečie celé Slovensko je tak na dve reprízy a čo s tým ďalej?
Nemáte priamu odpoveď na to, či zrušíte Milujem Slovensko, Záhady tela či Pečie celé Slovensko?
- Nie. A nebudem o tom rozhodovať ja. To je vec dramaturgie, programovej rady. Ja môžem povedať svoj názor, ale nebudem vstupovať priamo do vysielania a určovať, že čo sa má rušiť a čo sa rušiť nemá. To určite robiť nebudem.
S RTVS spolupracujú také výrazné tváre ako je Adela Vinczeová, Daniel Dangl, Peter Marcin, Martin Nikodým či Marián Miezga. Všetci pôsobia na výrobe zábavných relácií, ktoré sme spomínali. Sú pre vás nejakým garantom tej verejnoprávnosti, alebo by ste ich chceli povedzme obmeniť?
- Myslím, že nikto z nich nie je taký, že by som povedal, že je „neverejnoprávny“. Samozrejme, mne do istej miery prekáža, že ich vidíme aj na iných televíziách. Je škoda, že nevieme vygenerovať viac podobných osobností. Bolo by to určite pozitívnejšie. Česká televízia si to viac stráži, oni majú osvedčené svoje tváre, ktoré tam sú a prezentujú Českú televíziu. Nie je to tam tak ako tu, že by tie tváre cirkulovali v jeden večer v troch programoch na troch televíziách. Ale som realista, viem, že to je zložité. Adela Vinczeová je výnimočná, a kým sa neobjaví niekto, kto jej bude robiť konkurenciu, tak je náročné ju nahradiť. Verím, že nové tváre objaví práve RTVS.
Ako sa pozeráte na šou Petra Marcina?
- Talkshow Neskoro večer si občas pozriem a Peter Marcin ma často dokáže zabaviť. Niekedy sú tam síce situácie, ktoré sú na hrane „verejnoprávnosti“, ale ešte sa mi nestalo, že by som mal pocit, že boli výrazne za hranou. Je však samozrejme témou, kde je hrana verejnoprávnosti. Každý ju vníma veľmi individuálne. Ale na istých pravidlách sa dohodnúť vieme. S Peťom Marcinom sa dá dohodnúť a treba si to nastaviť tak, aby jeho show bola aj z tohto pohľadu čistá. Opäť sme pri téme, že Česká televízia má svojich moderátorov, napríklad pána Karla Šípa. On je presne taká osobnosť, ktorá vie vycítiť, kde sa vo verejnoprávnej televízii môže pohybovať a kde už nie. Škoda, že taká nie je u nás. Šíp je v tomto výnimočný. Ja sa na jeho programy vždy rád pozerám a hovorím si, že u nich to za hranu „verejnoprávnosti“ nikdy nejde.
Môžu sa niektoré tie tváre obávať, že by ste ich chceli vyhodiť?
- Nie som ten, ktorý by to nejako teraz niečo radikálne rušil a niekoho vyhadzoval. Okrem toho sú podpísané zmluvy a nevidím ešte do toho, že ako sú riešené licencie, aké sú opcie. Ale už teraz viem, že do konca tohto roka sa príliš s veľkými formátmi hýbať nedá.