7. Stereotypné komentáre a odpovede
Vety typu, "chlapci neplačú" alebo "dobré dievčatá sedia ticho", sú príkladom stereotypného komentára. Podľa psychologičky sú toto jedny z najjemnejších a najškodlivejších stereotypov modernej doby. Ak deťom neustále hovoríte, aby sa nevyjadrovali, učia sa byť ticho. Čo sa potom stane, keď budú čeliť zneužívaniu? Deti môžu trpieť kvôli stereotypným presvedčeniam, ktoré sa im odovzdávajú.
8. Prehnaná chvála
Tiež by ste sa mali vyhýbať prehnanej chvále ratolestí. Aj keď chvála je pozitívnou motiváciou pre všetky ľudské bytosti, je dôležité, aby bola pravdivá a konkrétna. Keď rodič povie svojmu dieťaťu, že je dokonalé, vytvorí mu prostredie, v ktorom sa už žiadny rast neočakáva ani nemôže stať.
Povedať dieťaťu, že je dokonalé, mu môže zabrániť v skúšaní nových vecí, pretože sa obáva, že nedosiahne podobné štandardy, stanovené na základe rodičovského návrhu dokonalosti.
9. Kritizovať vzhľad seba a ostatných
Pozitívny obraz tela je často spojený s vyššou sebaúctou a zdravým správaním. Vieme, že deti sa učia pozeraním a počúvaním. Kritika vlastného tela alebo výzoru iných pred vaším dieťaťom sa môže zdať neškodná. No práve deti si tieto správy často osvojujú a môžu začať ovplyvňovať to, ako o sebe premýšľajú. Kritizovanie vlastného tela vysiela správu, že hodnota vášho dieťaťa je vnútorne spojená s jeho vzhľadom.
10. Hádky
To, ako spolu dospelí v jednej domácnosti vychádzajú, zohráva veľkú úlohu v blahu dieťaťa a jeho chápaní vzťahov. Hádky a nezhody sú úplne normálne, ale dôležité je, ako deti pochopia dôsledky týchto nezhôd. Výskum ukázal, že keď sú deti sústavne a opakovane vystavované konfliktom, najmä tam, kde sa hlasy sa zvyšujú a používa sa negatívny jazyk, môže sa u nich vyvinúť zvýšená srdcová frekvencia a reakcie stresových hormónov. Deti si všímajú hádky, aj keď si rodičia myslia, že nie, a berú na vedomie dôsledky konfliktu.