Lietadlo s hlavou katolíckej cirkvi, jej početným sprievodom a novinármi odštartovalo z rímskeho letiska Fiumicino krátko po 09:00 SELČ a popoludní dorazí do Edmontonu. Tam sa pápež v pondelok stretne so zástupcami Métisov, Inuitov a ďalších domorodých národov.
Katolickí duchovní a misionári sa desiatky rokov podieľali na asimilačnom programe určenom pôvodným obyvateľom Kanady, ktorý odlúčil od rodín viac ako 150 000 detí. Až 6000 detí kvôli tvrdému zaobchádzaniu v internátnych školách zomrelo, zhruba tri štvrtiny z asi 130 internátnych škôl prevádzkovala katolícka cirkev.
Kanadský školský systém takto fungoval od 19. storočia až do 90. rokov minulého storočia a o obrovskom dopade na domorodú komunitu sa vie dlho. Vyšetrovacia správa kanadských úradov z roku 2015 označila systém, ktorý vynucoval odlúčenie detí od rodičov, za "kultúrnu genocídu". Vlani sa ale o detskom utrpení začalo znova hovoriť po tom, čo sa našli pozostatky 215 detí v bývalej katolíckej internátnej škole pre domorodé deti v kanadskej Britskej Kolumbii.
Pápež sa tento rok v apríli za podiel cirkvi na dlhodobom utrpení detí a rodín ospravedlnil, keď vo Vatikáne prijal zástupcu kanadských domorodých národov. Jeho súčasnú návštevu Kanady médiá popisujú ako "cestu pokánia".