Pred viac ako sto rokmi očarovali výrobky prešporského výšivkárskeho spolku Isabella lepšiu spoločnosť po celej Európe. Na kráľovských dvoroch bolo prestížou nosiť najnovšie módne kúsky ozdobené prácou našich výšivkárok. Ako si však spolok získal svoju slávu, kde sa vzalo jeho meno a prečo ho ešte stále zahaľujú mnohé tajomstvá, sme sa opýtali v Múzeu mesta Bratislavy kurátorky Eleny Kurincovej.
Prešporok, budúca Bratislava, bol v 19. storočí mestom plným aktivity. Miestni obyvatelia sa podľa vtedajších zvykov radi organizovali v najrôznejších spolkoch, ktoré sa venovali kultúre, športu, vzdelávaniu či sociálnej starostlivosti. Vyhlásenými boli napríklad slávny Kirchenmusikverein či Pozsyonské kasíno alebo Okrášľovací spolok. V meste ich pôsobili desiatky a aktivity mnohých dodnes nie sú preskúmané.
Dámy ako ozdoby
Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že účelom spolkov bolo hlavne rozptýlenie, robili záslužnú prácu aj na poli osvety, pomoci či vzdelávania. „Všeobecne je známe, že spolky sa pokladajú za mužský svet,“ vysvetľuje kurátorka Elena Kurincová. „Ženy však neboli vylúčené zo života mužských spolkov, zúčastňovali sa obradového života ako krstné matky pri iniciovaní alebo posviacke zástav, kladení vencov k pomníkom, organizovali v rámci spolkového života besiedky, bály, plesy, akadémie.“
V 90. rokoch 19. storočia však pribudol spolok, ktorý ďaleko presiahol hranice mesta a fungoval ako dobre organizovaná firma zamestnávajúca stovky žien z juhozápadného Slovenska. Spolok bol známy pod názvom Isabella – spolok domáceho priemyslu, avšak jeho oficiálny názov bol Ženský spolok na podporu domáceho priemyslu v Prešporku a okolí. Netrvalo dlho a jeho výrobky čoskoro nosili a používali na kráľovských dvoroch po celej Európe najvznešenejšie dámy a všade, kam zavítal, získaval prestížne ocenenia.