„V danej dobe, teda na prelome 80. a 90. Rokov, bol nielen v Uhorsku, ale v celej Európe trend návratu k ľudovému priemyslu ako odozva na továrenskú veľkovýrobu. Celým Uhorskom sa nieslo hnutie zamerané na ľudovú remeselnú výrobu zvané tulipánové hnutie, čo si uvedomila aj kňažná Isabella, preto aj na výrobkoch spolku Isabella možno nájsť podobu tulipánov,“ približuje dianie v našich končinách odborníčka.
Na sklonku roka 1895 bol oficiálne založený spolok nesúci meno arcikňažnej. Bol organizovaný ako dobre fungujúca firma, čo potvrdzujú aj dobové záznamy. Slovenské výšivky boli však v tej dobe už veľmi dobre známe dokonca aj mimo Uhorska. Za ich rastúcou popularitou sa však ukrývala iná žena, žijúca v omnoho skromnejších pomeroch.
Talentovaná Mária
Mária Hollósyová pochádzala zo zámožnejšej zemianskej rodiny zo západoslovenského Opoja. Už ako mladá sa postavila na vlastné nohy a živila sa ako poštárka. Jej vášňou však bolo vyšívanie, a to sa jej nakoniec stalo aj zamestnaním. Traduje sa, že výšivky, ktoré mala so sebou na pošte v Kerestúri, teda dnešných Križovanoch nad Dudváhom, kde pracovala, upútali dvornú dámu cisárovnej Alžbety, slávnej Sissi.
Mária v tomto období tvorila bábiky oblečené v krásnych vyšívaných kerestúrskych krojoch, už čoskoro však mala dostať možnosť, aby svoj tvorivý potenciál rozvinula naplno.