Mária Hollósyová navrhovala výšivky náboženského i svetského charakteru, určené hlavne pre šľachtu. Držala však krok s moderným duchom doby, a tak navrhla blúzu neskôr známu ako Isabella, ktorá preslávila spolok najviac. „Išlo o klasický typ vtedy modernej secesnej blúzy, ktorá sa dala po vzore anglických žien nosiť v kostýme, čo bolo veľmi variabilné oblečenie, zodpovedajúce novým trendom emancipácie,“ popisuje módnu vychytávku Elena Kurincová.
Objednávajte z katalógu
V časoch, keď boli ľudové motívy veľkým hitom a naberali na popularite, neušli pozornému oku a obchodnému duchu kňažnej Isabelly. Spolok nesúci jej meno vznikol koncom roku 1895, pričom Izabela bola nielen jeho patrónkou, ale aj veľkou podporovateľkou jeho aktivít. V čom čase už mala cíferská výšivkárska škola za sebou úspešné päťročné pôsobenie.
Spolu s ďalšími maďarskými šľachtičnami si dala Isabella za úlohu vyrábať, propagovať, distribuovať a predávať ľudové výšivky. Práca spolku preto bola dôkladne organizovaná. Svoje sídlo mal v Prešporku v paláci na dnešnej Štefánikovej ulici, ktorý prepožičala sama Isabella. Podporovala ho aj finančne, či už darmi alebo pôžičkami, štedro však prispieval na činnosť aj štát.
Členky spolku na slovenských dedinách zbierali nielen vzory, ale aj rôzne techniky. Do terénu chodievali spolkové funkcionárky, a tie u miestnych žien objavovali nielen rôzne vzory, ale aj zaujímavé techniky, ktoré by sa hodili i pre vzácnejšie materiály. Následne po západnom Slovensku zakladali dielne, kde vznikali výrobky s týmito vzormi. Pôsobili tu aj učiteľky, ktoré pomáhali výšivkárkam zdokonaľovať ich zručnosti, a zároveň im zadávali jednotlivé zákazky.