„Kňažná Isabella, ktorá mnoho cestovala a mala kontakty po celom kontinente, ako patrónka dbala na to, aby výrobky, ktoré zastrešuje jej meno, patrili v dobovej konkurencii medzi najvychýrenejšie. Sama ich potom neúnavne propagovala v salónoch najvznešenejších európskych rodín a vďaka nej spolok získal veľa exkluzívnych zákaziek,“ vysvetľuje kurátorka bratislavského múzea.
Medzi najslávnejšie klientky spolku patrili cisárovná Sissi, španielska kráľovná Mária Terézia i infantka Eulália Bourbonská, parížske i madridské kňažné a mimoriadnu obľubu mali aj na nemeckom cisárskom dvore. V blúzke Isabella sa nechala vyfotiť i nevesta nemeckého následníka Cecília Mecklenburg. Spolok vytvoril aj časť výbavy na korunováciu cisárovnej Zity v roku 1916. Šikovné ruky Márie Hollósyovej vyrobili pre poslednú cisárovnú živôtik, diadém, rukavičky a črievičky.
Slávna výstava
Svoj kúsok slávy si užili aj samotné výšivkárky, keď sa časť z nich dostala v roku 1902 do Prešporka, kde sa konala II. celouhorská poľnohospodárska výstava. Ako pamiatka na túto veľkú udalosť, ktorá na tri týždne dostala Prešporok do centra diania, vznikla spoločná fotografia výšivkárok so svojimi rodinami. Dodnes sa tak zachovala spomienka na ženy s mimoriadne šikovnými rukami a veľkou trpezlivosťou, ktoré preslávili slovenské výšivky doslova po celom svete.
Nezabudlo sa ani na Máriu Hollósyovú, ktorá ďalej tvorila i po zániku spolku počas svetovej vojny. V prvej ČSR vytvorila ešte mnoho krásnych diel, pričom viaceré z nich možno obdivovať nielen v Cíferi, ale aj v múzejných zbierkach po celej Európe.