Avšak príliš veľa slnka nám ubližuje a môže spôsobiť aj smrteľné ochorenie. Väčšina z nás sa chce napriek všetkému opáliť. Mali by ste to však robiť s prípravkom na opaľovanie. Nebojte sa, jeho použitie nespôsobí, že sa neopálite.
Čo znamená číslo ochranného faktora?
Katarína Drotárová, Estetique centrum Košice-Šaca
- SPF (sun protection factor) je ochranný faktor, ktorý nám vyjadruje, koľkokrát môžeme predĺžiť dobu slnenia pokožky chránenej opaľovacím krémom oproti tej, ktorá nie je chránená, bez toho, aby vzniklo začervenanie. Napríklad, ak k začervenaniu ničím neošetrenej pokožky dôjde po 10 minútach slnenia, po natretí faktorom SPF 30 môžeme zostať na slnku 10 x 30, teda 300 minút, čo je 5 hodín bez toho, aby došlo k začervenaniu pokožky. Ak chceme byť na slnku dlhšie, musíme si aplikovať krémy s vyšším faktorom.Opakované natieranie pokožky krémom ochranný účinok obnovuje.
Pozor najmä na deti
Ľudská pokožka nezabúda. Spočíta opakované spálenia aj opakované opálenia bez spálenia, oboje je pre pokožku zdravotná a kozmetická záťaž. Na ochranu pred slnkom by sa malo pozerať viac v detskom veku, keď sa riziko kožných ochorení zvyšuje. Odhaduje sa, že až 80 % slnečných lúčov dostaneme v detstve. Deťom do 6. mesiaca veku sa odporúča úplne vyhnúť opáleniu.
Čo ak mám znamienka?
Znamienkam a aj jazvám treba venovať zvýšenú pozornosť a natierať ich obzvlášť poctivo a tiež častejšie. Každým spálením sa zvyšuje riziko zlyhania tzv. opravných mechanizmov kože a tým aj pravdepodobnosť vzniku kožnej rakoviny. Zvlášť opatrné musia byť osoby s výskytom znamienok na koži. Vhodné je používať ochranné protislnečné prípravky s vysokým faktorom od 30 - 50.