Čo je to melanóm
Asi štvrtina z nich vzniká z takzvaného materského znamienka, ktoré sa, aj pod vplyvom nadmerného slnečného žiarenia, môže zvrhnúť na rakovinu kože. Tri spálenia kože zvýšia riziko melanómu viac než dvakrát.
Ani v tieni nie ste v bezpečí
UV žiarenie totiž preniká i cez oblaky a odráža sa od niektorých povrchov, napríklad od čerstvého snehu, vodnej hladiny, piesočnej pláže, betónovej plochy. Odrazené potom znásobuje nebezpečenstvo, ktoré koži hrozí.
Aký je rozdiel medzi UVA a UVB?
V súvislosti s ochranou sa obvykle hovorí o UVB žiarení, ktoré kožu opaľuje, ale práve v prípade príliš veľkej dávky ľahko spáli. Na zemský povrch dopadá aj UVA žiarenie. O tom sa dlho tvrdilo, že je neškodné, ale novšie vedecké prieskumy už preukázali, že vysoké množstvo UVA žiarenia tiež prispieva ku vzniku kožných nádorov. Okrem toho poškodzuje tkanivo tak, že vedie k strate elasticity kože a nárastu vrások. Pri výbere opaľovacieho krému je preto dobré kontrolovať nielen ochranu proti UVB, ale aj UVA.
Jedno natretie nestačí
Petra Benczyová z Ligy proti rakovine SR
- Krém, olej alebo mlieko je potrebné aplikovať v dostatočnom množstve. Tu platí, že viac je viac, lepšie. A natierať rovnomerne na celé telo vrátane nosa, pier, chrbta, krku, uší, min. 15 - 30 min. pred vystavením sa slnečnému žiareniu a potom ideálne ešte tesne pred ním. V prípade, že sa chystáte stráviť deň na slnku v prírode, je potrebné natrieť sa každé 2 hodiny. Ak plánujete stráviť deň pri vode, natierajte sa min. každých 40 minút a vždy po kúpaní, ktorým sa môže ochranná vrstva krému narušiť.