Čo keď sa spálite
Ak ste sa dostali až do tohto stupňa, znamená to, že ste ochranu podcenili. Pokožka je vtedy povrchovo poškodená, začervenaná, horúca a bolestivá na dotyk. Spálené miesta ošetrujte prostriedkom na to určeným, ktorý sa rýchlo vstrebáva a prinesie úľavu od bolesti a pálenia. Ak ste zaspali na slnku bez prostriedku na ochranu kože pred spálením, následné pľuzgiere neprepichujte, pretože sú ochranou kože. Ak samy prasknú, použite dezinfekciu na báze jódu. Aby ste zamedzili horším následkom spálenia, poraďte sa s odborníkom.
Kedy a ako sa natierať
Ak chcete využiť ochranný faktor v plnej miere, je potrebné dodržať správny postup. Pred odchodom na pláž sa odporúča natrieť 20 minút pred pobytom na slnku a potom ešte po vyzlečení do plaviek. Každý krém, bez ohľadu na faktor, je potrebné nanášať každé dve hodiny. S veľkou rezervou berte informáciu o vodoodolnosti. Určitú krátku dobu síce krém chráni aj vo vode, ale nie dlho a po kúpaní ho rozhodne treba použiť znovu. Rovnako keď sa spotíte, či keď vám krém zotrie piesok.
Aký ste fototyp?
V Európe rozlišujeme štyri fototypy pokožky. Rozlišovacím faktorom je reakcia pokožky na slnečné lúče. Svoj fototyp treba poznať aj preto, aby ste vedeli odhadnúť množstvo času, keď môžete pokožku vystaviť slnečným lúčom bez ochrany. Čím sú pokožka, vlasy a oči svetlejšie, tým nižší ste fototyp