Zákaz vstupu do lesov
Do lesov v okresoch Košice a Košice-okolie sa od soboty už nedostanete. Dôvodom je vysoké riziko vzniku požiarov v dôsledku pretrvávajúceho sucha a vysokých teplôt. Zákaz vstupu do lesov na území uvedených okresov bude platiť až do odvolania. Podobný scenár je aj v Spišskej Novej Vsi, kde platí zákaz vstupu do mestských lesov mimo turistických chodníkov. Zákaz je platný od 21. júla do konca augusta a vzťahuje sa na lesné pozemky v obhospodarovaní Lesov mesta Spišská Nová Ves, najmä lokality chránený areál Knola, prírodná rezervácia Muráň, Viničiar a Pukanec.
Búrky páchali škody
Hoci vlahu by privítali ľudia, rastliny aj zvieratá na celom Slovensku, búrky sa v sobotu prehnali len časťou nášho územia. Najsilnejšie sa hnali od Trnavy cez Leopoldov a Hlohovec. „Búrka, ktorá týmito oblasťami postupovala, bola sprevádzaná silným nárazovým vetrom s rýchlosťou aj viac ako 70 km/h, ktorý v Leopoldove a v Hlohovci lámal stromy a strhol dokonca niekoľko striech,“ píše portál imeteo.
Na severe Slovenska sa taktiež vyskytoval silnejší vietor, no v tejto časti územia búrky prinášali predovšetkým krúpy, z ktorých tie najväčšie presahovali veľkosť 2 cm. Počas búrok spadlo v priemere od 5 do 20 mm zrážok. „Najviac zrážok evidovala zrážkomerná stanica Huty na Liptove, kde počas dnešných búrok spadlo 61 mm zrážok,“ dodal portál. Podobný scenár sa môže vyskytnúť aj v utorok, keď očakávame intenzívnejšie zrážky.
Vysychajú rieky
Dážď aj dlhodobejšieho charakteru by prospel aj našim vodným tokom, ktoré pomaly vysychajú. Príkladom je aj Tovársky potok v Tuchyni, ktorý má nulové prietoky, to znamená, že tok je suchý. „Na pravostranných prítokoch Váhu sme zaznamenali veľký úhyn rýb, ktorý bol spôsobený nízkym obsahom kyslíka vo vode a vysokými teplotami vody, čiže malé hĺbky vody v toku sa rýchlo prehrievajú,“ uvádza SHMÚ na svojej stránke.