Reklama

Uberáte si pár rokov vždy, keď sa vás niekto spýta na vek? Ani len netušíte, čo si tým spôsobujete

Uberáte si pár rokov vždy, keď sa vás niekto spýta na vek? Ani len netušíte, čo si tým spôsobujete

Zdroj: Istock

Reklama

Byť spokojný so svojim vekom je pre vás prospešnejšie ako ideálny krvný tlak alebo dokonca prestať fajčiť.

Týmto tvrdením šokuje epidemiologička z Yaleovej univerzity profesorka Becca Levyová, ktorá sa dlhodobo zaoberá starnutím. Podľa nej má negatívny prístup k veku oveľa zhubnejší vplyv na dĺžku dožitia ako napríklad práve vysoký tlak krvi či fajčenie. A ako sa tento negatívny prístup demonštruje? Napríklad tým, že o svojom veku klamete.

Profesorka Levyová vydala nespočetné množstvo štúdií o veku a starnutí. Už pred dvadsiatimi rokmi publikovala štúdiu, v ktorej zistila, že ľudia, ktorí majú pozitívny a optimistický pohľad na starnutie, žijú v priemere o sedem a pol roka dlhšie ako tí, ktorí majú negatívne pocity voči pribúdajúcim rokom života. A to bez ohľadu na ďalšie faktory ako životný štýl, fajčenie, príjmy, bydlisko a pod.

„V jednej štúdii za druhú, ktoré som vykonala, som zistila, že starší ľudia s pozitívnejším vnímaním starnutia dosahujú lepšie fyzické a kognitívne výkony ako tí, ktorí majú negatívnejšie vnímanie starnutia. Je pravdepodobnejšie, že sa zotavia z ťažkého postihnutia, lepšie si pamätajú, chodia rýchlejšie a žijú dlhšie,“ uviedla profesorka Levyová v rozhovore pre denník The Mail.

Podľa nej treba bojovať predovšetkým s predsudkami, vlastnými aj spoločenskými. Neklamať o tom, koľko má človek rokov, pretože číslo neurčuje to, ako sa človek cíti. Niekto je starý v päťdesiatich, niekto nie je ani v osemdesiatich. Žiaľ, všade okolo nás je negatívny ageizmus. Ide väčšinou o zobrazovanie starých ľudí ako krehkých a chorých osôb, ktoré nie sú schopné sa postarať o seba. Rovnako tak sú seniori zobrazovaní vo filmoch, televíznych programoch a reklamách. V nich sa objavujú väčšinou ako chorí a pohybovo postihnutí vyžadujúci špeciálne lieky. Práve tento stereotypný omyl treba vykoreniť hlavne zo svojej hlavy. Druhým extrémom ale môže byť snažiť sa v šesťdesiatich vyzerať na tridsať ako napríklad speváčka Madonna. Starnúť s noblesou je umenie, ktorému sa človek učí celý život. Ale najpodstatnejšie je myslieť pozitívne.

Autor: Famous.cz

Súvisiace