Za posledný rok, teda od júla 2021 do júla 2022, mali v Národnej rade SR sedieť počas schôdz 107 dní. Nový Čas zisťoval, prečo ich mnohí z nich toľko vymeškali.
1. Ján Ferenčák (48), Hlas-SD = 52 dní
Rekordmanom v počte absencií je tentoraz poslanec Hlasu, ktorý je zároveň aj primátorom Kežmarku. „Svoj pracovný čas vždy prispôsobujem reálnym potrebám ľudí a tomu, kde môžem byť najviac nápomocný a užitočný, keďže nie som len poslancom NR SR, ale aj primátorom mesta Kežmarok. Hľadanie konkrétnych riešení a pomoc ľuďom je a vždy bude pre mňa prioritou. Napriek absenciám v parlamente sa považujem za jedného z tých aktívnejších poslancov, ktorí len nesedia v pléne kvôli účasti a keď tam už som, tak sa aj zapájam vlastnými návrhmi zákonov a diskusnými príspevkami,“ odpísal Ferenčák. Najviac absencií mal kvôli dlhodobej PN po operácii.
2. Ľubica Laššáková (61), Hlas-SD = 30 dní
V prípade bývalej ministerky kultúry, ktorá je za posledný rok druhou najčastejšou absentérkou, zohrali rolu najmä zdravotné dôvody. „Komplikovaná zlomenina a následná rehabilitácia mi znemožňovali zúčastňovať sa na rokovaniach NR SR. Po návrate z rehabilitácie som sa aktívne zapojila do parlamentnej práce,“ povedala nám poslankyňa Hlasu.
3. Marek Hattas (35), SaS = 28 dní
Nevyhnutne potrebná účasť na mestskom úrade v Nitre, výjazdové rokovanie ZMOS Nitra, neodkladné povinnosti na MsÚ. Aj v prípade poslanca, ktorý sa do parlamentu dostal za stranu Za ľudí a momentálne pôsobí v poslaneckom klube SaS, je dôvodom väčšiny absencií komunálna politika, keďže je primátor Nitry. "Ako krajský primátor som hlavou primárne v Nitre. Preto, pokiaľ sa nejedná o problematické hlasovanie, či samosprávny zákon, alebo nemám v pléne môj zákon, snažím sa svoj čas využiť rozumnejšie, ako nikdy nekončiacimi hádkami v parlamente," povedal
4. Ján Mičovský (67), nezaradený = 27 dní
Aj v prípade exministra pôdohospodárstva boli dôvodom absencií zdravotné komplikácie. „V prvom polroku tohto roka som absolvoval dve operácie. Najprv to bola operácia ľavého vnútorného meniskusu na pravom kolene, a o mesiac neskôr závažná operácia úplne roztrhnutej Achillovej šľachy. Obidve tieto zranenia ma vyradili na dlhšiu dobu z parlamentu,“ hovorí Mičovský, ktorý sa mimo tohto obdobia práce v parlamente poctivo zúčastňoval.