13. Boris Susko (52), Smer-SD = 20 dní
V prípade tohto poslanca Smeru zohrali pri absenciách rolu najmä zdravotné dôvody. Medzi dôvodmi neúčasti na rokovaní parlamentu uznáva zdravotný zákrok, liečebný pobyt a iné dôvody týkajúce sa zdravia.
14. Jaroslav Baška (47), Smer-SD = 19 dní
Rozpis dôvodov svojej neúčasti v NR SR, ktorý nám poslal trenčiansky župan, je po všetkých stránkach najdetailnejší. Väčšinou šlo o dôvody súvisiace s výkonom funkcie trenčianskeho župana. „Parlamentná politika sa nedá robiť bez toho, aby ste sa stretávali s ľuďmi, vypočuli si ich problémy a spätnú väzbu v regióne, z ktorého pochádzate a kde vás volili,“ povedal nám Baška.
15. Jana Bittó Cigániková (38) SaS = 18 dní
Agilná poslankyňa SaS nás pochválila, že kontrolujeme, prečo poslanci toľko absentujú. Svoje absencie vysvetľuje operáciou a inými zdravotnými záležitosťami, ktoré musela už neodkladne riešiť. Zároveň uvádza, že to, keď má poslanec absenciu, ešte nemusí znamenať, že nepracuje. „Keď komunikujeme okolo zákonov, vieme pracovať aj z domu,“ hovorí.
Ako to je so mzdami poslancov
Slovenskí politici majú na špeciálnu (ne)dochádzku nárok. V parlamente stačí predložiť žiadosť o ospravedlnenie a rokovanie možno vynechať. Pokiaľ nie je poslanec prítomný niekoľko týždňov a je PN, tak sa mu môže čiastočne krátiť mzda. Tá je v súčasnosti asi 3 500 €. Ospravedlnenie však stačí aj v prípade, ak má rodinné dôvody, zahraničnú cestu, aktivity v regióne a podobne. V tom prípade o peniaze neprichádza. Zákonodarcovia majú nárok aj na paušálne náhrady na výkon ich mandátu, ktoré sú viac ako 2 000 €, a o tie neprichádzajú.