Nezabúdajte preto poisťovni nahlásiť, ak ste náhodou jeden z kľúčov stratili a kľúče od vozidla sa snažte aj na dovolenke ukladať na bezpečné miesto. Úplne ideálne je mať ich uzamknuté v hotelovom trezore. Ak chodíte na pláž autom, nikdy kľúče nenechávajte na lehátku, či už voľne pohodené alebo v taškách. Takisto neodporúčame nosiť kľúče so sebou do vody.
„Brať si kľúče so sebou do vody naozaj neodporúčame, okrem rizika, že kľúče stratíte, sa veľmi ľahko môže stať, že vplyvom dlhšieho pôsobenia vody prestane na kľúči fungovať diaľkové ovládanie,“ radí J. Moravec. Upozorňuje tiež na prípady, keď vodiči nechávajú kľúče v zapaľovaní a vybehnú si v blízkosti niečo vybaviť, napríklad vybrať si z bankomatu peniaze. „Jednoznačne odporúčame nikdy nenechávať kľúče v zapaľovaní, ani ak sa plánujete od auta vzdialiť len na pár sekúnd, pretože toto sú veľmi časté prípady, kedy dochádza aj v zahraničí ku krádežiam,“ upozorňuje J.Moravec.
Čo ak mi auto na dovolenke vykradnú?
Aj túto dovolenkovú sezónu sa objavujú prípady vykrádania áut dovolenkárov na odpočívadlách a parkoviskách. Ak Vám v zahraničí ukradnú veci z auta, platí rovnaký postup, ako pri krádeži vozidla. Udalosť treba okamžite nahlásiť miestnej polícii a vyžiadať si policajnú správu o krádeži pre poisťovňu. Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla Vám kryje havarijná poistka. Pokiaľ si pripoistíte aj batožinu, poistné krytie sa vzťahuje nielen na odcudzené veci v aute, ale napr. aj na veci uložené v strešnom boxe vozidla.
„Strešný box je však v prípade krádeže potrebné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami, t.j. je nedostatočné, ak je strešný box a jeho nosič uchytený k vozidlu iba skrutkami,“ upozorňuje Jiří Moravec. Dovolenkárom však odporúčame, aby si nenechávali v aute batožinu a veci, pokiaľ majú možnosť uložiť si ich na bezpečnejšie miesto. Ide najmä o situácie, keď auto parkuje pred miestom prechodného ubytovania, ako je napr. hotel alebo penzión.