WHO vyhlásila minulú sobotu šírenie opičích kiahní vo viac ako 70 krajinách sveta za stav globálnej zdravotnej núdze. AFP dodala, že v New Yorku sa vyskytlo viac prípadov tohto ochorenia ako v ktoromkoľvek inom meste v Spojených štátoch.
Komisár pre verejné zdravie mesta New York Ashwin Vasan sa v liste šéfovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi odvoláva na "bolestivú a rasistickú históriu, v rámci ktorej je terminológia ako (opičie kiahne) zakorenená pre farebné komunity".
Poukázal na to, že opičie kiahne v skutočnosti nevznikli u primátov, ako by sa mohlo z názvu zdať. Pripomenul aj negatívne dôsledky dezinformácií v začiatkoch epidémie HIV a rasizmus, ktorému čelili ázijské komunity a ktorý ešte zhoršil bývalý prezident Donald Trump, keď chorobu COVID-19 nazval "čínsky vírus".
"Pokračovanie v používaní termínu opičie kiahne na opis súčasnej epidémie môže traumatizujúce pocity rasizmu a stigmatizácie znovu vyvolať - najmä u černochov a iných farebných ľudí, ako aj u príslušníkov komunít LGBTQI+," upozornil Vasan. Pripustil, že nakazení by sa kvôli tomu mohli vyhýbať zdravotnej starostlivosti.