Takto to ďalej nejde! Nielenže väčšina potravín stojí viac ako pred rokom, ale mnohé pravdepodobne stoja viac ako kedykoľvek predtým. Nový Čas má k dispozícii údaje o cenách 137 potravín a nealkoholických nápojov od roku 2016. Najprv sme v Exceli vytvorili časové rady a potom v každom z nich použili funkciu MAX, ktorá nájde najvyššiu hodnotu. Ukázalo sa, že až v 93 prípadoch sa maximum zhoduje s cenou, ktorú Štatistický úrad zaznamenal v júni tohto roka.
„Historicky najvyššie ceny potravín sú katastrofou pre všetkých Slovákov bez rozdielu. Problém je, že Slovákom neprišla ani po desiatich mesiacoch zdražovania dostatočná relevantná pomoc od vlády,“ reaguje Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA).
Je všeobecne známe, že potraviny patria k najväčším položkám na výdavkovej strane rodinného rozpočtu. Halás tvrdí, že väčšine slovenských domácností na ne zostáva len čosi viac ako šesť eur denne. „Pri čistom disponibilnom príjme 900 eur, ktorý majú skoro dve tretiny slovenských domácností, máte na potraviny mesačne 185,50 eura, čo predstavuje denne 6,18 eura.“
Infláciu ťahajú potraviny
Celková medziročná inflácia sa v júni vyšplhala na 13,2 percenta. Len potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi takmer o 18 percent. V praxi to znamená, že ak ste vlani v júni nakúpili potraviny za 100 eur, teraz by vás vyšli už na 117,90 eura. „V košíkoch alebo vo vozíkoch pritom mali tie isté tovary,“ poznamenáva analytička WOOD „Drahé potraviny nás budú trápiť celý tento rok a ich zdražovanie bude ešte naberať na sile,“ dodáva analytička 365.bank Jana Glasová.
6 dôvodov prečo
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- zdražovanie energií potrebných na výrobu
- zdražovanie pohonných látok na prepravu
- nepriaznivý vývoj počasia a jeho dosah na úrodu a na živočíšnu výrobu
- nedostatok pracovnej sily v poľnohospodárstve i v priemysle
- zvyšovanie výrobných nákladov, v súčasnosti najmä v dôsledku surovinovej krízy
- vojnový konflikt na Ukrajine
Dva účinky vojny
Jana Glasová, analytička 365.bank
- Vojna na Ukrajine prispieva k zdražovaniu potravín dvoma spôsobmi. Prvým z nich je zdražovanie energií a benzínu, čo sa následne premieta do cien všetkých ostatných tovarov a služieb. Druhým spôsobom je priame zvyšovanie cien obilnín, rastlinných olejov či kŕmnych zmesí, keďže Ukrajina aj Rusko sú ich dôležitými exportérmi.
Jedným slovom katastrofa
Martin Halás, IVRA
- Historicky najvyššie ceny potravín sú katastrofou pre všetkých Slovákov bez rozdielu. Problém je, že Slovákom neprišla ani po 10 mesiacoch zdražovania dostatočná relevantná pomoc od vlády. Všetky prijaté opatrenia sú do budúcnosti. Zvýšenie životného minima, ktoré je o 7 % nižšie ako inflácia, či predčasne vyplatené 13. dôchodky sú slabou náplasťou. Zároveň je katastrofa, že máme najvyššie ceny základných potravín zo všetkých krajín EÚ. Pomoc štátu úplne zlyhala a môžeme iba ticho závidieť okolitým krajinám.