Nie je to však aj tak, že hoci sa teraz tešíme, z toho dlhodobejšieho pohľadu je to skôr na škodu?
- Áno, tá negatívna správa, ktorá z toho vyplýva, je tá, že teraz vznikne dojem, že Slovensko údajne nemusí šetriť nič, môže spotrebovať dokonca viac, pretože nemá žiadny problém s plynom. To pritom nie je pravda a je to zavádzajúce.
Pretože ak ten tok bude obmedzený - a on už je obmedzovaný -, tak možno v januári, vo februári ešte plyn budeme mať, ale ako sa bude končiť zima, tak ten stav zásobníkov bude nízky. A ak sa ten plyn neobjaví v potrubnej sieti, tak môžeme mať už niekedy v marci, v apríli značný problém.
Takže je to tak, že by sme mali šetriť tak či tak.
- Ak nebudeme šetriť teraz, tak nás to môže dobehnúť neskôr. Situácia je kritická v celej Európe, všetci to priznávajú. Pokiaľ sa ľuďom a firmám povie, že Slovensko nemá žiadny problém, tak budú šetriť? Ja si myslím, že nie.
Ako sme sa dopracovali k výnimke
Karol Galek, štátny tajomník min. hospodárstva
- Dohoda, ktorú sa podarilo dosiahnuť, spočíva v tom, že spotreba plynu bude znížená o 15 % oproti obdobiu august 2016 až marec 2021, vždy v mesiacoch august až marec
- Naša výnimka spočíva v tom, že sa môžeme držať len priemernej spotreby posledného roka, a nie piatich rokov ako pri iných krajinách. Ide o výnimku pre krajiny, ktorých spotreba plynu bola po pandémii o 8 % vyššia ako predtým.
- Pomáha nám aj to, že v zásobníkoch máme plynu nad rámec toho, čo požaduje EÚ - čo sa týka skladovania, sme v podstate druhá najlepšia krajina
- Do tretice, je dôležité aj to, že naše strategické podniky využívajú množstvo plynu, ktorý nie je zarátaný do limitov
- v našom prípade to vo výsledku znamená možnosť minúť o 5 % viac plynu, ako bol náš priemer za posledných 5 rokov