"Ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu čo najvýhodnejšie financovať kúpu novej nehnuteľnosti, ale aj rekonštrukciu bývania či stavbu domu. Je pravda, že pri vyšších úrokoch sa niektorí klienti v bankách kvalifikujú na nižšiu sumu úveru, ako by to bolo vlani. Ľudí obmedzuje aj maximálny úverový strop a nutnosť dofinancovať kúpu vlastnými prostriedkami na úrovni 20 %, ale to všetko sú situácie, ktoré sú väčšinou riešiteľné," komentovala riaditeľka pre úvery v spoločnosti Eva Šablová. "Na Slovensku je populárnejšie bývať vo vlastnom, hoci aj s dočasne drahšou hypotékou," doplnila.
Podľa štatistiky bola v máji priemerná hypotéka poskytnutá ich maklérmi vo výške 102.000 eur, zatiaľ čo v januári to bolo 105.000 eur.
Dopyt po hypotékach sa neznížil ani v Česku, kde sa aktuálne úrokové sadzby na hypotékach začínajú zhruba od 5,9 %. Riaditeľ pre marketing a inovácie v spoločnosti Jakub Ryba priblížil, že počet úverov spracovaných maklérmi ich firmy v máji je porovnateľný s januárom, keď podľa Českej národnej banky (ČNB) priemerný úrok na hypotékach dosiahol 3,3 %. Čo sa však zmenilo, je výrazný pokles priemernej výšky hypotéky. Kým na začiatku roka si ich klienti požičali v priemere 147.000 eur, začiatkom leta priemerná hypotéka sprostredkovaná ich maklérmi klesla na 102.000 eur.