Vedci zistili, že s každým 10-percentným zvýšením denného príjmu ultraspracovaných potravín stúplo o 25 percent aj riziko demencie. Výskumníci taktiež odhadli, že nahradením 10 percent ultraspracovaných potravín nespracovanými potravinami, ako je čerstvé ovocie, zelenina, strukoviny a mäso, by ľudia znížili riziko demencie o 19 percent.
"Náš výskum nielenže zistil, že ultraspracované potraviny sú spojené so zvýšeným rizikom demencie, ale ukázal aj to, že ich nahradenie zdravými možnosťami môže znížiť riziko demencie," tvrdí Rosa Sancho, vedúca výskumu. „Táto štúdia je prvá, ktorá sa zaoberá súvislosťami medzi rizikom demencie a konzumáciou ultraspracovaných potravín, ako sú balené jedlá a pochutiny, raňajkové cereálie a nealkoholické nápoje.
Experti nedokážu s istotou povedať, prečo ľudia, ktorí jedia ultraspracované potraviny, vykazujú zvýšené riziko demencie. Experti naznačujú, že to môže byť preto, že tieto jedlá obsahujú nižšie hladiny dôležitých živín, ako je vláknina, a to na úkor cukru a sodíka. Ďalšou príčinou môže byť, že ultraspracované potraviny vedú k vysokému krvnému tlaku alebo zápalu, čo môže byť zlé pre dlhodobé zdravie mozgu.
„Výskumníci vykonávajú ďalšie analýzu. Kým nebudú výsledky, nie je možné s istotou povedať, či je súvislosť s demenciou spôsobená len rozdielmi v stravovaní, alebo aj inými faktormi životného štýlu, ktoré môžu sprevádzať konzumáciu ultraspracovaného jedla,“ vysvetlila.
Táto štúdia je v súlade s predchádzajúcim výskumom, ktorý tiež naznačil, že nezdravá strava môže viesť k poklesu kognitívnych funkcií.