Takú významnú udalosť hrad vo svojich moderných dejinách ešte nezažil! V Starej Ľubovni sa stretli potomkovia šľachtických rodov, ktoré tamojší hrad vlastnili posledných 400 rokov pred jeho zoštátnením. Na návštevu pricestovali zo Španielska, z Poľska a Maďarska. Za slávnostným stolom dokonca nechýbal bratranec španielskeho kráľa!
Z Pyrenejského polostrova priletel vnuk posledného majiteľa hradu Ľubomíra Zamoyského, ktorý vlastnil hrad až do roku 1944, keď bol zoštátnený Benešovými dekrétmi, gróf Jose Michel Zamoysky de Bourbon Y Navaro z Madridu, ktorý je bratrancom súčasného španielskeho kráľa Filipa. Netajil spokojnosť so svojou návštevou.
Jeho rodina zo staroľubovnianskeho hradu kedysi musela utiecť jednak z dôvodu, že naša krajina bola okupovaná fašistami, a jednak preto, lebo sa blížili sovietske vojská.
Presťahovali sa teda do Španielska. „Naposledy som tu bol s otcom aj mamou v roku 1990. Otec na hrad ani nešiel, lebo ho mátali smutné spomienky. Ja som sa po hrade prešiel a som rád, že som tu znova. Sú to pre mňa silné emócie,“ podotkol gróf, ktorý vyštudoval históriu, pracoval pre aukčný dom Christie’s a teraz podniká.
Venoval im portréty
Princ Ján Ľubomirsky Landskronsky pricestoval z Varšavy. „Som príbuzný niekdajšieho vlastníka hradu Juraja v ôsmej línii. Dnes som tu prvýkrát. Som advokát a zároveň podnikateľ. V Poľsku naša rodina vlastní dva zámky a spravujeme dve nadácie, ktoré sponzorujú mladých študentov, ale zároveň pomáhame ukrajinským utečencom,“ prezradil.
Rodina Raiszovcov vlastnila hrad 55 rokov v 19. storočí. „Ja som potomkom niekdajších vlastníkov vo štvrtej línii,“ prezradil Juraj VI. Raisz Lublovary, ktorý dlho žil v Luxembursku a na Kube, teraz býva v Maďarsku. Hradu venoval aj sériu portrétov svojich predkov.