Ako uvádza portál The Sun, nový výskum ukázal, že skoré vystavenie antibiotikám môže zničiť črevné baktérie, čo môže následne viesť k astme v dospelom veku. Predpisovanie antibiotík u malých detí je podľa údajov NHS (Národnej zdravotníckej služby) v Británii najvyššie za posledných 5 rokov. Vedci teraz apelujú na lekárov, aby sa ich predpisovaniu radšej vyhýbali a využívali ich len v nevyhnutných prípadoch.
Martin Blaser, riaditeľ medicíny v Rutgers a hlavný autor štúdie povedal, že podávanie antibiotík deťom môže zvýšiť riziko „významných, dlhodobých problémov s alergiami a astmou“.
Štúdia zahŕňala podávanie antibiotík dospelým aj novonarodeným myšiam a skúmanie ich reakcií na rôzne alergény. Vedci zistili, že iba mláďatá myší mali problémy s astmou alebo alergiou. Timothy Borbet, hlavný autor výskumu, uviedol, že štúdia poskytla "silný dôkaz, že antibiotiká spôsobujú nežiaduce imunitné reakcie" u detí. U dospelých sa tak významné riziko neobjavilo.
Antibiotiká sa bežne predpisujú ľuďom na liečbu a prevenciu niektorých typov bakteriálnych infekcií. Fungujú tak, že zabíjajú baktérie alebo bránia ich šíreniu, uvádza NHS. Pri vírusových infekciách, ako je prechladnutie a chrípka, COVID-19, infekcie hrudníka, infekcie uší, kašeľ a bolestiach hrdla, nie sú účinné.