"Zahraničný investor štandardne nechce vstupovať do slovenského startupu cez slovenskú holdingovú spoločnosť. Má oprávnené obavy. Slovensko, kde relevantná časť spoločnosti verí v konšpiračné teórie, totiž neposkytuje dostatočnú právnu a politickú predvídateľnosť," upozornil daňový advokát Peter Varga z kancelárie Highgate Law & Tax. V nedávnom prieskume advokátskej kancelárie sa tiež ukázalo, že až 67 % záujemcov o podnikanie na kapitálových trhoch by uprednostnilo skôr zahraničie pred účasťou na slovenskom kapitálovom trhu.
Zo Slovenska okrem toho odchádza aj relatívne významné množstvo kryptonadšencov alebo časť z nich nepriznáva príjmy z kryptomien, lebo nechcú platiť zdravotné poistné, prípadne nevedia, ako majú niektoré príjmy z kryptoaktív vlastne zdaňovať. Na ich odchode sa tak podpisuje nedotiahnutá legislatíva v tejto oblasti. "Ako príklad uvádzam spoločnosť, ktorá poskytuje služby, za ktoré je platená v kryptomenách, pričom svojich dodávateľov rovnako platí v kryptomenách. Takáto firma má podľa súčasnej daňovej legislatívy zdaňovať kryptomeny dvakrát," upozornil Varga.
Ak Slovensko nepristúpi k lepšiemu nastaveniu daní a odvodov a nedotiahne legislatívu tak, aby motivovala podnikateľov zostať "doma", môže v budúcnosti podľa Vargu prísť o milióny eur, ktoré by inak zaplatili firmy štátu na daniach. "Štát potrebuje dokázať, že to s moderným a férovým právnym prostredím myslí vážne," dodal.