Fojtík upozornil, že zásadné rozhodnutie, akým je stavba domu, môže v súčasnosti priniesť viac starostí ako radosti. "Z trhov prichádzajú postupne signály o tom, že ekonomiky budú prechádzať zložitejším obdobím. Situácia na trhoch s komoditami alebo energiami sa bude postupne vracať do normálu," myslí si analytik. Výrazné výkyvy ceny sú podľa neho často spojené s falošnými signálmi a následne zlými rozhodnutiami.
Zároveň skonštatoval, že spustenie cenových skokov v stavebníctve má pôvod v období "uzatvorených" ekonomík. "V tomto období zníženej produkcie materiálov, problematickej nákladnej námornej prepravy a zároveň zvýšenej chuti ľudí modernizovať si svoje obydlia a chaty sa vytvoril veľký nesúlad medzi dopytom po stavebných materiáloch a možnosťami trhu," opísal Fojtík.
V súčasnosti je podľa Horňáka možné pozorovať na trhu dva tlaky, ktoré vplývajú aj na ceny stavebných materiálov. Na jednej strane je to výrazný pokles cien neenergetických komodít ako oceľ alebo meď, na druhej strane je stále veľmi napätá situácia na trhoch s energiami, ktorá ženie ceny energií na rekordne vysoké hodnoty. "Práve veľké množstvo stavebných materiálov vyžaduje výrazné energetické vstupy, napríklad pri výrobe cementu či kovových výrobkov a konštrukcií," podotkol analytik.
Okrem toho očakáva aj určité ochladenie dopytu, keďže v mnohých krajinách dochádza k výraznejšiemu sprísňovaniu menovej politiky, čím sa finančné zdroje stávajú drahšie, ale aj v dôsledku zhoršenej ekonomickej situácie. "Máme na trhu teda niekoľko protichodných faktorov, ktoré sa navzájom bijú, a výsledok pre ceny stavebných materiálov bude závisieť od toho, ktorý z týchto faktorov napokon preváži," poznamenal Horňák.