Na východe chýbali vyše 20 rokov. Krakľa belasá a kaňa popolavá po dlhom čase zahniezdili na východe. Ornitológ Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko uviedol, že krakľa belasá na východe naposledy hniezdila pred 25 rokmi. „Začali sme im budovať búdky, keďže v poľnohospodárskej krajine je málo bútľavých stromov, ktoré potrebujú k zahniezdeniu. Dôvodom, pre ktorý sa vrátili, je však hlavne potrava, to je kľúčové,” prezradil Repel. Ako dodal, živia sa veľkým hmyzom, ktorý v intenzívne obhospodarovanej krajine takmer vymizol, no vďaka zachovaniu pasienkov v Medzibodroží (okr. Trebišov a Michalovce) došlo k jeho opätovnému rozmnoženiu.
Vrátil sa aj stepný dravec
Akoby zázrakom sa na východ vrátila aj kaňa popolavá. Tento stepný druh dravca hniezdi v otvorenej poľnohospodárskej krajine a v obilí a živí sa drobnými hlodavcami. „Hniezdila tu do 90. rokov, posledný záznam máme z rok 1998 zo Sobraniec. Potom zmizla, čo súviselo s intenzívnym poľnohospodárstvom, kedy sa začalo používať viac chémie. To znamenalo menej hlodavcov a potravy, traktory boli častejšie na poliach a tento druh tu nemal šancu zahniezdiť a úspešne vyhniezdiť,” odhalil Repel.
To, prečo sa dravec vrátil na Zemplín si však zatiaľ nevie celkom vysvetliť. „My sme ich tu poslednú dobu registrovali, len sa nám nepodarilo vyhľadať hniezdo a preukázať ich hniezdenie. Je možné, že sa tu už istú dobu pokúšali hniezdiť. Mali sme šťastie, že sme našli ich hniezdo v neobrábanej lúčke. Je to taká šťastná zhoda okolností ohľadom hniezdenia aj miesta, ktoré si vybrali,” uzavrel ornitológ.
Krakľa belasá
Dĺžka: 29 - 32 cm
Rozpätie: 52 - 57,5 cm
Hmotnosť: 150 g
Ide o kriticky ohrozený druh.
Kaňa popolavá
Dĺžka: 39 - 50 cm
Rozpätie: 96 - 116 cm
Hmotnosť: 310 g
Radí sa k najohrozenejšiemu dravcovi na Slovensku.