Symbolika
Úvahy o tom, že by pápež mohol skončiť svoju misiu vo Vatikáne, sa objavujú čoraz častejšie. V júli sa tiež obdobne vyjadril, že ak by mu zdravie neumožňovalo riadiť katolícku cirkev, tak by zo svojho postu abdikoval. „A to bol veľký príklad pápeža Benedikta. Pre cirkev to bola veľmi dobrá vec,“ povedal o rezignácii svojho predchodcu. Podľa tlače by o jeho konci mohla napovedať aj plánovaná augustová návšteva mesta L‘Aquila, kde je pochovaný pápež Celestín V. Ten odišiel z pápežského trónu na konci 13. storočia a do abdikácie Františkovho predchodcu Benedikta XVI. bol poslednou hlavou katolíckej cirkvi, ktorá abdikovala.
Práve táto cesta do mesta L´Aquila v sebe skrýva symboliku. Aj Benedikt XVI. v roku 2009 navštívil sklenenú rakvu pápeža Celestína, keď na ňu položil vlnené pálium, ktoré mal na sebe počas inauguračnej omše. O štyri roky na to skončil. František zase zvolal na 27. augusta kardinálske zhromaždenie, na ktorom chce vymenovať 21 nových kardinálov, z ktorých 16 má právo voliť pápeža. O deň neskôr ide práve do L´Aquily. Túto skutočnosť označil nedávno za náhodu.
Čo by robil po odchode
František hovoril, že ak by skončil, tak by chcel svoj čas venovať spovedaniu veriacich a návštevám chorých v nejakej talianskej farnosti. Nechce sa vrátiť do Argentíny, pretože sa považuje za rímskeho biskupa. Benedikt sa v súčasnosti zdržiava v kláštore Mater Ecclesiae.
Cesta do Kanady
František sa v Kanade ospravedlnil pôvodným obyvateľom, ktorí zažili zlé zaobchádzanie v školách vedených katolíckou cirkvou. V sobotu na palube lietadla zaobchádzanie s domorodými obyvateľmi v Kanade prirovnal ku genocíde. „Nepovedal som to slovo, pretože mi to neprišlo na um, ale opísal som genocídu,“ dodal. Kanadská vláda až do 90. rokov 20. storočia nútene posielala do 139 škôl internátneho typu, vedených katolíckou cirkvou, približne 150 000 detí Indiánov, Inuitov a Métisov.