Podľa údajov americkej a čínskej vesmírnej agentúry je dopadová plocha v Suluskom mori blízko Filipín, informoval server Space News, ktorý zostup živo prenášal. Ľudia v Malajzii sledovali padajúce svietiace objekty a zverejňovali videá na sociálnych sieťach.
Veliteľstvo amerických vesmírnych síl na twitteri oznámilo, že trosky vstúpili do atmosféry približne o 18:45 SELČ. Čínska agentúra pre lety do vesmíru o niekoľko minút neskôr oznámila, že oblasť dopadu trosiek je na 119 stupňoch východnej dĺžky a 9,1 stupňa severnej šírky blízko ostrova Palawan na západe Filipín. Americká vesmírna agentúra NASA kritizovala prístup Číny k zdieľaniu informácií o dopade trosiek.
"Všetky krajiny, ktoré využívajú vesmír, by mali dodržiavať zavedené osvedčené postupy a snažiť sa zdieľať tento typ informácií vopred, aby bolo možné spoľahlivo predpovedať potenciálne riziko dopadu trosiek, najmä pri ťažkých nosných prostriedkoch, ako je Dlhý pochod 5B, ktoré so sebou nesú značné riziko strát na životoch a majetku. Takýto postup má zásadný význam pre zodpovedné využívanie vesmíru a zaistenie bezpečnosti ľudí tu na Zemi," uviedol vo vyhlásení šéf NASA Bill Nelson.
Raketu Dlhý pochod 5B vypustila Čína v nedeľu, aby dopravila na novo budovanú čínsku vesmírnu stanicu laboratórny modul. Bol to tretí rok najsilnejšej čínskej rakety od premiérového štartu v roku 2020. Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch hlavný stupeň rakety – ktorý je 30 metrov dlhý a váži 22 ton – padá po splnení svojej úlohy neriadene k Zemi.