Kde treba začať
Keďže sa pán Dedinský už desiatky rokov venuje vzdelávaniu nových včelárov, sme na tom správnom mieste. Čo teda treba spraviť, aby človek mohol chovať včely? „Včelár si v prvom rade musí nájsť čas. Financie či iné veci nie sú až taký problém,“ vysvetľuje hneď na úvod.
To znie povzbudzujúco. „O včelárstvo sa zaujímajú všetky vekové kategórie. Študenti i dôchodcovia a polovica účastníkov kurzov sú vždy ženy,“ hovorí zo svojich skúseností pán včelár. „Mnohí ľudia aj počkajú, a až keď si v hlave otvoria ten pomyselný chlievik, vďaka ktorému sa uistia, že sa chcú včelám venovať či pomôcť prírode, vtedy je čas osloviť nejakého včelára v okolí.“
Ľudia chovajú včely už tisícky rokov a v minulosti bol na Slovensku, ale aj vo svete v každej dedine skúsený gazda, od ktorého sa ostatní učili včelárstvu. Dnes to majú budúci včelári omnoho jednoduchšie. K dispozícii je mnoho literatúry aj rôznych informácií na internete. Najlepšie je však učiť sa z prvej ruky.
„V súčasnosti máme v Banskej Bystrici včelárske učilište a po celom Slovensku je sieť učiteľov včelárstva, medzi ktorých patrím aj ja. Tí pre túto školu pripravujú frekventantov. Absolvent kurzu sa môže po zložení skúšok uchádzať o rôzne granty i finančné prostriedky.“
Cesta k prvému medu
Včielky okolo nás pokojne bzučia, nasleduje preto otázka, kedy by mal budúci nádejný včelár so svojím výcvikom začať. „Ideálny začiatok je v septembri,“ objasňuje pán Dedinský. „Vtedy sa síce končí včelársky rok, ale záujemcovi to poskytne dostatok času na zoznámenie sa s prácou so včelami. V zimných mesiacoch sa nechodí ku včelám, ale študuje sa. Aké sú druhy úľov, ako vyzerá život včely, či ako sa o ne starať… Tieto témy preberáme v zime. Ja osobne to vediem formou malých krúžkov. Stretneme sa raz týždenne na dve hodiny a preberáme tie témy, ktoré sú potrebné.“