Budúcich včelárov neodradila ani korona. Vo svojom štúdiu pokračovali pohodlne online. V zimných mesiacoch, keď včielky nepotrebujú toľko starostlivosti, je potrebné pripravovať sa hlavne teoreticky. Na čo všetko sa treba pripraviť? „Vediem ich k tomu, aby mali začiatkom januára jasno v tom, aký úľ chcú a aby ho mali kúpený. Úľ je totiž drevený, treba ho upraviť, nafarbiť a pripraviť. Okolo 1. apríla si kupujú rodinky, ktoré sú prezimované.“
Dozvedáme sa, že včely nemožno kúpiť len tak kdekoľvek. „Sú chovatelia, ktorí na jeseň spravia tzv. odložence. V zime včelstvo dorastá a na jar si nový včelár môže takúto prezimovanú rodinku kúpiť,“ objasňuje učiteľ včelárstva. Včely sa kupujú od registrovaného chovateľa s certifikátom, že sú zdravé.
Kto sa chce stať skutočným včelárom, musí poznať aj príslušné zákony. Keď si nový včelár prinesie včielky domov, má právnu povinnosť osloviť Okresnú veterinárnu a potravinovú správu a oznámiť do piatich dní kúpu včiel, od koho ich nakúpil, a mať o kúpe príslušné potvrdenie. Na základe toho príde pracovník zaregistrovať toto hospodárske zviera do Centrálneho registra hospodárskych zvierat, kde sú presné súradnice s umiestnením včelstva.
Včely pod kontrolou
Každý včelár musí očakávať, že raz až dvakrát do roka mu príde pracovník s veterinárnou službou skontrolovať včielky, pozrieť sa na ne, či nemajú nejakú chorobu. „Pri iných zvieratách takéto povinnosti nie sú, ale toto vyplýva zo zákona, aby sa nešíril mor včelieho plodu, ktorý je nebezpečný. Ak sa ním včely nakazia, tak je potrebné včelstvo kompletne spáliť aj s úľmi. To je veľmi smutné a chceme tomu predchádzať,“ vysvetľuje úskalia včelárstva pán Dedinský.
Zdravé a skontrolované včely sa môžu hneď pustiť do práce. „Keď už má včelár svoje včielky, tak zhruba koncom mája si môže vytočiť prvý medík. Päť, desať či dvadsať kíl a môže si rozmnožiť svoju rodinku o ďalšiu. Napríklad si zoberie odo mňa matku, vezme nejakú časť včielok a vypiple si novú rodinku, aby do zimy mal dve včelstvá.“