5. Ocot
Ocot ranku vydezinfikuje a zminimalizuje opuch. Okrúhly vatový tampón namočte do octu, priložte na postihnuté miesto a nechajte na mieste zopár minút. Účinok sa zvýši, ak tampónik prekryjete obväzom či vreckovou namočenou v studenej vode.
6. Bazalka
Táto aromatická bylinka tiež pomôže zmierniť svrbenie pokožky. Niekoľko čerstvých listov bazalky podrvte medzi prstami a naneste na miesto vpichu.
7. Cibuľa
Šťava z čerstvo nakrájanej cibule zmierňuje bolestivosť bodnutia a podráždenie pokožky. Pomôže nielen pri uštipnutí od komára, ale aj po bodnutí osou či včelou. Cibuľa tiež zníži riziko infekcie.
8. Harmanček
Ten môžete mať doma ako čaj. Nálevové vrecko zalejte horúcou vodou, nechajte vychladnúť a následne vložte do chladničky. Studené vrecko s harmančekom priložte na štípanec a nechajte pôsobiť.
9. Mentolová zubná pasta
Pôsobí chladivo a zabráni svrbeniu. Po nanesení ju nechajte zaschnúť a potom jemne opláchnite vlažnou vodou.
Neškriabte sa!
Aby sa ranka čo najskôr zahojila, snažte sa neškriabať. Mohli by ste si do pokožky zaniesť infekciu, ktorá sa bude liečiť ešte ťažšie.
Alergia je výnimočná
Úrad verejného zdravotníctva SR
Samotné bodnutie (pichnutie, poštípanie) vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, pričom uvádzame, že vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou. Veľké množstvo bodnutí vyvoláva u ľudí nervozitu, zníženie sústredenosti, nespavosť, podráždenosť a iné.