Úspešný výskum! Archeológovia našli pri Jánovciach (okr. Poprad) tisícky predmetov z doby laténskej, teda z 1. storočia pred Kristom.
Sú medzi nimi keltské spony, časti keramiky či ozdobné predmety, ktoré pochádzajú od kmeňa Kotínov. Nálezisko je známe od 19. storočia, ale archeológovia ho systematicky začali skúmať minulý rok. „Je naozaj veľmi bohaté a zaujímavé. Medzi najvzácnejšie predmety patria napríklad sklenené koráliky, našli sme aj zdobené očkami, čo je ojedinelé,“ zhodnotila Mária Hudáková z Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Podľa nej v priebehu mesiaca vo dvoch sondách objavili až 3 000 predmetov alebo ich častí. Nálezisko je situované na kopci nad obcou. Táto poloha mala zrejme miestnym obyvateľom zabezpečovať dobrý rozhľad, aby sa vedeli pripraviť na prípadného nepriateľa.
Je to zrejmé aj z nálezov - ide o pracovné a remeselné nástroje, hotové výrobky, ale aj niekoľko stoviek mincí, ktoré sú dokladom obchodného charakteru územia. Boli na križovatke obchodných ciest, z čoho miestni profitovali,“ doplnil archeológ Dominik Repka z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Hradisko podľa nej zaniklo v 1. storočí po Kristovi. Vtedy Rimania vyviezli pravdepodobne do Panónie, teda na územie dnešného Chorvátska. Nálezy detailne preskúmajú a skončia v Múzeu Spiša, kde plánujú pripraviť výstavu o Keltoch na Spiši.