Priština už v minulosti nakrátko prestala na kosovské územie púšťať automobily so srbskou registračnou značkou, čo vlani na prelome septembra a augusta vyvolalo niekoľkodňovú srbskú blokádu na hraničných priechodoch s Kosovom.
Podľa televízie N1 mal Vučić uviesť, že "Srbsko nikdy nebolo v zložitejšej situácii (ohľadom Kosova), ako je dnes. Srbský politik Vladimir Dukanović na Twitter napísal, že „Srbsko bude nútené zahájit denacifikáciu Balkánu. Rád by som sa mýlil.“ O 21.00 má vystúpiť v televízii s prejavom.
Srbsko neuznáva nezávislosť Kosova a s tým aj napríklad jeho právo na registráciu áut. Belehrad preto už od vyhlásenia kosovskej nezávislosti v roku 2008 nepúšťa vozidlá s kosovskou značkou na území Srbska a vyžaduje od vodičov, aby si ju vymenili.
Väčšina krajín Európskej únie Kosovo uznáva, avšak Rusko a Čína, ktorí sú spojencami Srbska, nie. EÚ sa snaží sprostredkovať dialóg medzi oboma balkánskymi susedmi už viac ako desať rokov, ale zatiaľ sa jej nepodarilo dosiahnuť normalizáciu vzťahov. Premiér Albin Kurti uviedol, že Kosovo formálne požiada o členstvo v Európskej únii do konca roku 2022, a to napriek obavám z napätia so Srbskom, ktoré o členstvo v EÚ tiež usiluje.