Strata čuchu sa vyskytuje u približne jednej pätiny ľudí, ktorí sa nakazia vírusom. Štúdie ukazujú, že jeden z 20 ľudí, ktorí chytia covid, môže natrvalo stratiť čuch alebo chuť (anosmia). Nový výskum však varuje, že strata čuchu môže byť signálom pre demenciu, ktorej najbežnejšou formou je Alzheimerova choroba.
Choroba, ktorá spôsobuje, že pamäť pomaly mizne, je hlavnou príčinou smrti v Spojenom kráľovstve, píše The Sun. Je diagnostikovaná u jedného zo šiestich ľudí vo veku nad 80 rokov, ale môže sa začať rozvíjať aj skôr. Vedci teraz zistili, že rýchla strata čuchu je „naozaj dobrým indikátorom“ toho, čo sa deje v mozgu, vrátane rizika demencie.
Pamäť zohráva rozhodujúcu úlohu v našej schopnosti rozpoznávať pachy – môžete si spomenúť na osobu alebo čas vo svojom živote tak, že okolo vás prejde závan. Vedci tvrdia, že nahromadenie proteínov, ktoré zabíjajú mozgové bunky pri rozvoji Alzheimerovej choroby, sa často objavuje najskôr v častiach mozgu, ktoré súvisia s čuchom. Stále nie je známe, či toto poškodenie skutočne spôsobuje pokles ľudského čuchu.
„Našou myšlienkou bolo, že ľudia s rýchlo ubúdajúcim čuchom v priebehu času budú v horšom stave – a je pravdepodobnejšie, že budú mať problémy s mozgom a dokonca aj samotnú Alzheimerovu chorobu – ako ľudia, ktorým ubúdal čuch pomalšie alebo si ho udržiavali normálny,“ povedala hlavná autorka štúdie Rachel Pacynová.