Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.08.2022 15:46 | Správy | Zahraničné správy

Prichádza uvoľnenie? Srbi na severe Kosova odstránili barikády, hranice sú opäť prejazdné

Srbi na severe Kosova v pondelok odstránili barikády, ktorými v nedeľu uzavreli dva hraničné priechody. Išlo o protest proti plánom kosovských úradov na zavedenie nových opatrení pri cestovaní, informovala agentúra AFP.

Najnovšie napätie medzi Belehradom a Prištinou vyvolalo opatrenie, podľa ktorého si mali ľudia so srbskými dokumentami pri vstupe na kosovské územie vymeniť doklady za dočasné. Situácia sa vyostrila v nedeľu, v predvečer platnosti nariadenia, keď srbské komunity začali na protest blokovať cesty a stavať barikády.

Majitelia áut, ktorí majú evidenčné čísla vozidiel vydané Srbskom, ich mali do dvoch mesiacov vymeniť za kosovské. Recipročné nariadenie uplatňovalo počas uplynulých 11 rokov Srbsko na kosovské vozidlá, ktoré prechádzali cez srbské územie. Kosovská vláda sa po rozhovore s európskymi a americkými partnermi rozhodla odložiť uplatňovanie tohto nariadenia o mesiac, od 1. septembra.

AFP dodala, že Srbi v severnom Kosove dlhodobo odmietajú autoritu Prištiny a zväčša zostávajú lojálni vláde v Belehrade. Srbsko im tiež poskytuje lukratívnu finančnú podporu.

Bývalá srbská provincia Kosovo je väčšinovo obývaná etnickými Albáncami a v roku 2008 vyhlásila nezávislosť. Podporilo ju približne 100 krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny členských krajín EÚ. Srbsko a jeho spojenci Čína a Rusko nezávislosť Kosova odmietajú, pripomenula AFP.

Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom pod vedením EÚ, ktoré sa začali v roku 2011 s cieľom normalizovať vzťahy medzi bývalými nepriateľmi, zatiaľ nedospeli k dohode.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


(ilustračné foto)
Slováci, PRIPRAVTE SA! V noci to príde: Najhoršie to bude na TÝCHTO miestach
Ilustračné foto
Bude to ešte HORŠIE: Pripravte sa na kruté počasie, príde v najbližších dňoch!
Premiéra seriálu Vina. Na snímke Gabika Marcinková.
Marcinková bez servítky o ROZVODE: Uznávam potrebu ľudí pofrfľať si na iné životy, ale...
Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.
Rázne kroky! Taraba prezradil, ako Fico vyrieši vládnu krízu: Každému je jasné, že...
Talky so Šlacim: Psychologička Andrea Hladká
Stres vás ničí viac, než si myslíte! Dá sa ale bez neho vôbec žiť?
Muža († 48) sa aj napriek veľkej snahe záchranárov nepodarilo oživiť.
Foto
Nešťastie na Martinských holiach: Smrť 48-ročného slovenského turistu! Čo sa stalo?
Lukáš ukazuje, odkiaľ sa medveď vyrútil.
Foto
ÚTOK medveďa na Liptove: Otec Lukáš opísal desivý BOJ o prežitie! So ženou bránili deti vlastnými telami
Bojový dron
143 ruských dronov spustilo rozsiahly útok: Juh Ukrajiny pohltili plamene
Volebná urna. (ilustračné foto)
Prieskum ukázal, ako by voliči riešili koaličnú krízu: TÍTO sú za predčasné voľby
Prešporský bál plný známych tvárí.
Foto
Prešporský bál: Dolinková ako víla, Sklovská žiarila a AHA na Šarköziovú s dcérou! Ako sestry
Polícia SR
Záhadný nález: Polícia našla TELO uhorenej ženy († 65) v dome, ktorý NEHOREL
Polícia SR
Strašný nález v Ožďanoch: Mladý chlapec († 16) s prestrelenou hlavou!