Podľa miestneho aktivistu Juraja Pašku (34) to môže byť až milión eur. „Väčšina poškodených sú dôchodcovia, až 90-roční,“ hovorí aktivista. „Niektorým nežijú ani príbuzní, alebo sa im deti odsťahovali ďaleko. Vláda má možnosť pomôcť v prípade, že zatopí viac obcí naraz... Na toto sa slušný človek jednoducho nedokáže len tak pozerať, v akých zatuchnutých domoch tí ľudia na sklonku života žijú, je to strašné.“
Prosby o pomoc
Aktivista Paška prosí ministerstvo životného prostredia o pomoc pre ľudí už dva roky, s pochopením sa však zatiaľ nestretol. Zuzana Eliášová z ministerstva vnútra priznáva, že zákon o civilnej ochrane obyvateľstva umožňuje poskytnutie jednorazovej finančnej výpomoci v prípade mimoriadnej udalosti. Ministerstvo vnútra podľa Juraja Pašku však odškodňuje obyvateľov len v prípade sociálne znevýhodnenej osoby, navyše z právneho hľadiska štát môže pomôcť iba dobrovoľne, nárok občanov na výpomoc nie je právne vymáhateľný.
„Uvoľniť finančné prostriedky na náhradu alebo kompenzáciu povodňovej škody môže urobiť iba vláda,“ podotýka štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana. Ľuďom veľmi nepomohli ani poisťovne. „Platím poistenie pätnásť rokov a nedali mi ani to, čo som poisťovni zaplatila,“ posťažovala sa Sliačanka Marta Sleziaková. Obyvateľom poškodených domov veľmi nepomohla ani verejná zbierka. Vyzbieralo sa v nej žalostne málo peňazí a ľudia dostali len po dvesto eur.